Sport, turystyka i rekreacja
SPORT
Sport w gminie Żytno funkcjonuje w oparciu o placówki oświatowe, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum biorą udział w turniejach powiatowych (tenis stołowy, piłka siatkowa i piłka nożna oraz lekka atletyka), rejonowych (tenis stołowy i lekka atletyka) i wojewódzkich (lekka atletyka).
Młodzież szkół średnich i dorośli uczestniczą w turniejach gminnych organizowanych przez zawiązujące się Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe korzystając z sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Żytnie.
TURYSTYKA I REKREACJA
Główną bazą turystyki i rekreacji na terenie gminy jest obszar położony wzdłuż biegu rzeki Pilicy (południowo - wschodnia część gminy) oraz jej lewostronnych dopływów.
Na uwagę zasługuje duża ilość stawów rybnych o ogólnej powierzchni 188 ha w miejscowościach: Silnica, Pągów /własność prywatna/, Ciężkowiczki, Pukarzów (dzierżawa z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa), chętnie odwiedzanych przez wędkarzy.
Znaczną część powierzchni gminy (ok. 39 %) zajmują kompleksy lasów iglastych i liściastych, wśród których największe znaczenie ma rezerwat przyrody „Dębowiec". Walory przyrodniczo – krajobrazowe, to przede wszystkim – występowanie rzadkich gatunków roślin oraz liczne pomniki przyrody, a także atrakcje terenów zlokalizowanych pomiędzy miejscowościami Budzów i Pukarzów. W sezonie letnio - jesiennym tereny leśne są licznie odwiedzane przez mieszkańców gminy i ludność spoza gminy, ze względu na
możliwości spacerów, zbiorów runa leśnego i ziół. Przez południową część gminy biegnie szlak turystyczny (żółty) mający początek we wsi Ewina a koniec w miejscowości Maluszyn. Najbardziej atrakcyjne odcinki to wyżej wspomniany rezerwat przyrody „Dębowiec", okolice Ewiny, miejsce bitwy partyzanckiej pod Ewiną (wrzesień 1944).
Na terenie gminy Żytno istnieją obszary przeznaczone pod zabudowę rekreacyjno – letniskową, którymi są zainteresowani mieszkańcy gminy i ludność spoza gminy; w większości są to miejsca już zagospodarowane.